Kuzey Kibris

Genel Olarak Kuzey Kıbrıs 
Üç kıtanın kesişme noktasında yer alan Kuzey Kıbrıs canlı bir geçmişe ve mükemmel bir iklime sahip olup Akdeniz’de en sıcak burada karlanrsınız. Girne sıradalarıyla sınır bulunan, uzun sıcak yazlar ve kısa, lman klarn hüküm sürdüü kuzey ky çizgisi dünyada yaanacak en güzel bölgelerden biri olarak kabul edilmektedir. Adann doal güzellii, güzel iklimi, Kbrs Türk halknn scakl ve cömertlii ve taze yiyeceklerin bolluu Kuzey Kbrs’ bozulmam ve ticari hale getirilmemi bir belde yapmaktadr.

 

Corafya
Kuzey Kbrs Türk Cumhuriyeti 3,355 mil karelik yüzölçümü ile Akdeniz’in üçüncü büyük adasnn kuzey ksmn kaplar. Dou-Bat ve Kuzey-Güney yönlerindeki deniz yollarnn kesitii yerde bulunan ülke Türkiye’nin sadece 70 km güneyinde ve Msr’n 385 km. kuzeyinde yer almaktadr. Kuzey Kbrs’n konumu ve varlkl Ortadou ülkelerine olan yaknlndan dolay yabanc yatrmlar için ideal bir yerdir. 

 

klim
Kuzey Kbrs’n uzun ve scak bir yazdan ve kuru ve ksa bir ktan ibaret olan iklimi aday dünyada yaanacak en salkl yerlerden biri yapmaktadr. Ülke ylda yaklak 330 gün günein tadn çkarr ve en düük deniz suyu scakl nadiren 60°F’nin altna düer. 

 

Belli Bal ehirler
KKTC’nin bakenti ana idare ve i merkezi olan Lefkoa (Nicosia)’dr. .Dier ehirler arasnda ülkenin ana liman kenti olan Magosa (Famagusta), turistik önem tayan, arkeolojiye ilgi duyanlarn ehri Girne (Kyrenia) ve turunçgillerin yetitirildii yer olan Güzelyurt (Morphou) bulunmaktadr.

 

Dil
Türkçe resmi dildir. ngilizce ise ikinci dil olup resmi ve ticari çevrelerde yaygn ekilde kullanlmakta ve anlalmaktadr. Türkçe öreten birinci snf öretmenler mevcuttur ve ikamet eden baz ngilizler bu kiilerin hizmetlerinden yararlanmaktadrlar.  

 

Saat
Yerel saat Greenwich Ortalama Zaman’nn (GMT) iki saat ilerisindedir.

 

Ev eyalar 
Çou ev eyas Kuzey Kbrs’ta Avrupa’daki ile yaklak ayn fiyata satn alnabilmektedir. Uluslararas marka ve modellerin pek çou (Whirlpool, Kelvinator, Candy, Philips, Beko, Sony v.s.) mevcuttur. Ayrca, her ay makul fiyatlara birçok eyay alabileceiniz açk artrmalar da düzenlenmektedir.

 

Yaam giderleri 
KKTC’de yaam Birleik Krallk’tan ve Avrupa’nn pek çok yerinden çok daha ucuzdur. Halihazrda bir emlak vergisi sistemi mevcut deildir. Ana giderler elektrik (bir çiftin yaad bir hane için ayda yaklak 25 £) ve su (ayda 5 £) olup belediyeye ödenen yllk vergi 60 £’in altndadr. Yeni yaplan yaplarda merkezi stma giderek popüler hale gelmektedir ve genellikle gaz veya petrol kullanlmaktadr. Frnlarn çou ise tüpgaz ve/veya elektrikle çalmaktadr.

 

Para Birimi
1974’ten bu yana tedavülde olan Türk Liras (TL) yasal para birimidir. TL için resmi oranlar uluslararas para piyasalarndaki deiikliklere göre günlük olarak ayarlanr. Genel konumak gerekirse, ticari/turistlere yönelik müesseselerde tüm yabanc para birimleri kabul edilmektedir. 2005 yl Ocak aynda Yeni Türk Liras  kullanlmaya balanm olup alt sfrn atlmasyla 1,000,000 TL 1 YTL haline gelmitir. 

 

Elektrik-Su Hizmetleri & letiim
Ana elektrik ebekesinden gelen elektrik  240/415 volt AC 50Hz olup kullanlan elektrik fileri genellikle ngiliz standardndadr. Çok fazla elektrik kesintisi yaandndan yannzda akm yükselmesine kar kullanlan koruyuculardan getirmeniz çok iyi olacaktr! 
Ana ebekeden gelen su, su depolar vastasyla kullanlmakta ve baz mülklerde (bilhassa büyük bahçesi olanlarda) ek olarak kuyulardan yararlanlmaktadr. 
Uluslararas telefon sistemi art faks ve geni bant Internet Kuzey Kbrs’ta henüz kullanlmaya balanmtr.

 

Trafik
Birleik Krallk’ta olduu gibi trafik ak soldan olup trafik iaretleri ise uluslararasdr. Günlüü kn 10 £ ve ilerin youn olduu dönemde 15 £+ arasnda deien uygun fiyatlara kiralayabileceiniz çeitli araçlar bulunan çok sayda araba kiralama irketi mevcuttur.

 

Ulam
Yeni tadilata uram Ercan Havaalan (Girne’den yaklak 25 dakika mesafededir) turist trafiinin yükünü çekerken Geçitkale yedek havaalan görevini görmektedir. Ziyaretçilerin çounluu anavatandaki birçok ehirden yaplan günlük seferler yannda Avrupa’dan yaplan seferlerle adaya gelmektedirler. Pek çok kii Güney Kbrs’ta bulunan Larnaka’ya uçmakta ve daha sonra snr geçmektedir. Kuzey Kbrs’a seferi olan havayollar Kbrs Türk Hava Yollar, Türk Hava Yollar  ve AtlasJet’tir. Kuzey Kbrs’a gelirken vize almanz gerekmemekte olup pasaportunuzun damgalanmamasn tercih ederseniz bo bir kat parçasn damgalatabilirsiniz.

 

Yemeğe Çıkmak
Kuzey’deki mükemmel restoranlar otantik Kbrs mutfandan Çin, Hint, talyan ve hatta Tayland mutfana kadar uzanan geni bir seçki sunmaktadr.

Kbrsl Türklerin misafirperverlii ile birleen lman iklimi, doas, manzaral yerleri ve zengin tarihi eserleri Kuzey Kbrs’ turistler için ideal bir yer haline getirmektedir. Halihazrda Akdeniz’de bulunan dier tatil beldelerinde çok yaygn olan tatilcilere musallat olma hadiselerinden hiçbiri burada görülmemektedir.